MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Vyrovnaná partia s Kanadou

Vyrovnaná partia s Kanadou

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v úvodnom zápase MS v napínavom stretnutí s Kanadou

Kanada - Slovensko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Slovensko nastúpilo do zápasu proti Kanade bez zbytočného rešpektu a od začiatku sa hrala vyrovnaná partia. Drobné šance sa striedali na oboch stranách, zo slovenskej strany to skúšal Tatar a Baranka, za Kanadu Purcell. V 14. minúte už Tavares prekonal Hamerlíka, ale na bránkovej čiare mu pomohol Chára svojou dlhou hokejkou a zachránil ho od gólu. O minútu neskôr už slovenský gólman kapituloval, keď od zo situácie zaváňajúcej ofsajdom Getzlaf vysúval Benna a ten blafákom prekonal Hamerlíka. Do konca tretiny mal šancu už len Libor Hudáček, ktorý si výborne nakorčuloval spoza brány, ale nepodarilo sa mu prestreliť hráčov pred ním. 

Druhú tretinu začal slovenský tím opäť aktívne a už po dvoch minútach sa dočkal zaslúženého vyrovnania. Puk zatiahol do útočného pásma Juraj Mikúš, prihral Tatarovi a ten prestrelil pod lapačku kanadského brankára Warda. V nasledujúcich minútach mali mierne navrch kanadskí hokejisti, brankár Hamerlík mal však svoj deň. Svoje mužstvo podržal hlavne pri vylúčení Šatana, kedy mal najväčšiu šancu Nugent-Hopkins.  V 33. minúte sa stal nešťastný moment pre brakára Hamerlíka, keď Eberle nahodil puk z ostrého uhla a on si ho sám po chráničoch zrazil do bránky. O tri minúty zaváhal pri vyhodení puku Kudroč, Kanaďania mu ho zobrali a Ladd zvýšil na 3:1.

Slováci nastúpili do záverečného dejstva odhodlaní ešte skúsiť niečo spraviť so zápasom a ich ciele začal napĺňať v 43. minúte Bartovič, ktorý sa trafil medzi betóny kanadského brankára. Gól slovenské mužstvo povzbudil a výsledkom aktivity bola šanca Bližňáka a faul na Marcela Hossu, po ktorom Slovensko hralo presilovku. Snahu hráčom nemožno uprieť, ale nepodarilo sa im ju vyjadriť gólovo ani v záverečnej hre bez brankára. Slovensko v úvodnom zápase MS prehralo po výbornom výkone s Kanadou 3:2. 


Góly: 15. Jamie Benn (Getzlaf, Keith), 33. Eberle (E. Kane), 36. A. Ladd (O’Reilly, Purcell) - 22. Tatar (J. Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák, Marcel Haščák)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann, Jablukov (obaja Nem.) - Dahmen (Švéd.), Šeľanin (Rus.), 6400 divákov

Zostavy:
Slovensko:
 Hamerlík - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Kudroč, Sersen - Radivojevič, T. Kopecký, Marcel Hossa - L. Hudáček, Surový, Šatan - Michel Miklík, J. Mikúš, Tatar - Marcel Haščák, Bližňák, Bartovič


Kanada: C. Ward - Phaneuf, Vlasic, R. Murray, Keith, L. Schenn, Bouwmeester - P. Sharp, Tavares, Skinner - Getzlaf, C. Perry, Jamie Benn - Burrows, Eberle, Nugent-Hopkins - A. Ladd, O’Reilly, E. Kane - Purcell

Ohlasy po stretnutí: 

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Kanada ukázala svoju silu, je to jeden z favoritov šampionátu. Mali sme šancu na bod vďaka brankárovi Petrovi Hamerlíkovi, ktorý podal skvelý výkon. Urobili sme v druhej tretine dve chyby, ktoré nás stáli bod. S výnimkou 10 minút sme sa držali taktiky a hrali s Kanadou rovnocennú partiu. Tých 10 minút nám ušlo, otvorili sme hru a nestačili súpera pokrývať v strednom pásme. Nebyť Petra Hamerlíka by bolo po druhej tretine 5:1. Som spokojný s nasadením a morálkou tímu, ale chcelo by to aj bodovať. Poslednú tretinu sme odohrali veľmi dobre."

Tomáš Tatar (útočník SR): "Verili sme si, že s Kanadou môžeme hrať vyrovnaný duel. V mládežníckych kategóriách som proti mnohým z nich hrával, nie sú oveľa lepší ako my. Ak dáme do hry srdiečko, aj s nimi môžeme hrať dobrý hokej."

Milan Bartovič (útočník SR): "Na začiatok bola Kanada ťažkým súperom, veď je jedným z favoritov šampionátu. Bolo to náročné najmä psychicky. Súboj sme dobre rozohrali a myslím, že náš výkon nebol zlý. Nebyť zbytočných chýb, mohol byť dnešný zápas aj víťazným. Verím, že nepriaznivú sériu tesných prehier z ostatného obdobia zlomíme už v ďalšom vystúpení."

Peter Hamerlík (brankár SR): "Cítil som sa veľmi dobre. Chalani mi v obrane pomáhali. Škoda druhého gólu, ktorému sa dalo zabrániť. Čakal som od Kanaďana prihrávku, vytočil som sa do iného uhla a puk mi prepadol. Kanaďania hrali rýchlo, strieľali z prvej, pred bránkou si počínali veľmi dôrazne a presilovky hrali fantasticky. Na jednej strane prehra mrzí, na druhej sme odohrali dobrý zápas a dokázali sme si, že môžeme vzdorovať komukoľvek."

Libor Hudáček (útočník SR): "Trocha som si na Kanaďanov trúfol a platilo to na nich. Čakal som od nich ešte viac. Myslel som si, že budú hrať viac do tela, tvrdšie a lepšie. Dnes sme na nich mali, mohli sme získať aspoň bod. Škoda momentu zo 17. minúty, keď som mohol vyrovnať na 1:1, ale nepodarilo sa mi to. Mali sme viaceré šance, nedali sme však góly. Kanaďania využili naše chyby. Ak chceme na tomto šampionáte niečo uhrať, musíme si trúfnuť na každého. Potrebujeme ísť zdola a krok za krokom."

Tomáš Kopecký (útočník SR)"Prehra mrzí, lebo sme im našimi zaváhaniami darovali góly. Urobili sme v obrane dve veľké chyby, ktoré Kanaďania potrestali. Neboli lepší a ani nás neprevýšili, ale využili naše zlyhania. Dnešný hokej je o tom, kto spraví menej chýb - ten zvíťazí. V našej hre boli aj dobré momenty. Urobíme si rozbor, aby sme zistili, v čom sa musíme zlepšiť. Mali sme pár fáz, keď sme podržali puk u súpera a tlačili sa pred jeho bránku. Musíme sa však tlačiť ešte oveľa viac, pokúšať sa tečovať strely od obrancov a hrať sebavedomejšie."

Miroslav Šatan (útočník SR): "V našej hre bolo viacero vecí, ktoré sú sľubné pred pokračovaním turnaja. Čakal nás najsilnejší súper na šampionáte, až na 5 - 6 minút, keď sme ponúkli Kanaďanom šance, to bolo dobré. Spočiatku bol duel dosť opatrný, Kanaďania v úvode neboli takí agresívni, ako sme u nich zvyknutí. Asi sa prispôsobovali hre na širšom klzisku. My sme mali veľa hráčov, ktorí ešte na takomto fóre proti Kanade nehrali. Pre chalanov je to dobrá skúsenosť a verím, že naše výkony budú mať stúpajúcu tendenciu. Kanaďania prehusťovali stred, popri mantineloch sa nám darilo prenikať a využívať priestor. Dnes nám chýbal gól k bodu."

Zdeno Chára (kapitán SR): "Nebol to zlý výkon, ale mohol byť aj lepší. Škoda, že sme dostali o gól viac, ako sme dali. Určite by sme si zaslúžili aspoň bod. Viac sme sa mali tlačiť k bránke a strieľať. Puk sa vždy môže odraziť na dorážku. Aj Kanaďania hrali opatrne. Ak by sme vyrovnali, bolo by to veselšie. V závere sme si utvorili niekoľko šancí, ale brankár podržal súpera."

Späť na články