MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Víťazná prestrelka s Francúzmi

Gólové preteky vyústili do slovenského víťazstva, ktorým si Slovensko po štyroch rokoch potvrdilo účasť vo štvrťfinále a priamy postup na ZOH 2014 v Soči

Slovensko - Francúzsko 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)

Aktívny slovenský vstup do zápasu potvrdil v 3. minúte Bartovič, ktorý ušiel po ľavom krídle a príklepom prestrelil Hueta. V 7. minúte pri hre 4 na 4 stúpil francúzsky obranca na puk a spadol, ten sa dostal k Radivojevičovi, ktorý vystrelil, ale jeho strelu Huet len vyrazil pred Tomáša Kopeckého, pre ktorého už nebol problém skórovať. Slovenská radosť netrvala dlho, už o pár sekúnd nahodil puk Rouleau a Treille otočený chrbtom k bráne ho dokázal tečovať do protipohybu brankára Laca. Akciu pred vyrovnávajúcim gólom nešťastne založil Haščák chybnou prihrávkou, ktorú vystihol Da Costa, obišiel obrancu a prestrelil Laca.

Druhá tretina mala od začiatku opatrný priebeh, ani jedno mužstvo nechcelo spraviť chybu a inkasovať rozdielový gól. Veľkú šancu na to mal Bližňák v polovici stretnutia, keď sa ocitol sám pred Huetom, ale bol príliš blízko, aby mohol gólovo zakončiť. V 36. minúte pri slovenskej presilovke sa už zdalo, že to Sekera pretaktizoval, ale stihol prihrať Chárovi, ktorého strelu tesne pred brankárom tečoval Handzuš a posunul Slovensko do vedenia 4:3.  Francúzska odpoveď prišla tesne pred druhou sirénou, Sersenovi sa nepodarilo vyhodiť puk, ktorý zachytil Meunier, nabil Fleurymu medzi kruhy a ten trafil medzi betóny slovenského gólmana.

Tretiu časť hry otváral rýchlym gólom Radivojevič, keď ušiel dvom brániacim hráčom a švihom nad brankárove plece poslala Slovensko opäť do vedenia. Francúzi zvýšili aktivitu, vysunuli napádanie, čo začalo Slovákom robiť problémy. V 46. minúte nedokázali viac ako minútu vyhodiť puk zo svojho obranného pásma a potrestal ich gólovou strelou z ostrého uhla Roussel. Slovenská odpoveď prišla v 50. minúte v presilovke, Radivojevič si narazil puk so Sekerom a švihom od modrej čiary prekvapil Hueta. Francúzi sa snažili niečo ešte so zápasom urobiť, ale pozorná slovenská obrana im nedala príležitosť. Navyše dve minúty pred koncom, keď sa chystali odvolať brankára, prišiel faul Meuniera a presilovka pre Slovensko. Francúzsko aj tak odvolalo brankára, ale šance na gól do prázdnej brány mal Radivojevič a Bartovič. Ani jeden netrafil, ale nič to nezmenilo na fakte, že Slovensko porazilo Francúzsko 5:4 a postúpilo do štvrťfinále, kde sa stretne s Kanadou alebo Fínskom.

Góly: 3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. T. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera) - 8. Y. Treille (Rouleau, Desrosiers), 15. T. Da Costa, 40. D. Fleury (Meunier), 46. Roussel (S. Da Costa)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Muenier (Francúzsko) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Reiber (Švaj.) - Schulz (Nem.), Wilmot (Kan.), 7481 divákov