MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Striebro s príchuťou zlata

Slovenský tím prehral vo finálovom stretnutí 76. MS s Ruskom 6:2. Strieborné medaily sú obrovským úspechom, nakoľko reprezentácia naposledy získala bronz pred deviatimi rokmi práve vo Fínsku

Rusko - Slovensko 6:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Úvod ako z rozprávky zariadil pre Slovensko Zdeno Chára, ktorý v druhej minúte napriahol od modrej po prihrávke Tomáša Surového a presne trafil pravý horný kút ruskej brány. Od tohto momentu Rusi stupňovali intenzitu útočnej aktivity a boli čoraz nebezpečnejší. V 5. minúte skúšal Laca prekvapiť Kokarev, v 9. minúte triafal Malkin do odkrytej bránky, ale v poslednej chvíli mu do strely vložil svoju hokejku Baranka. O minútu neskôr už zaúradovalo duo z Washingtonu, akciu potiahol po krídle Ovečkin a prihral pred bránku Siominovi, ktorý trafil medzi betóny a vyrovnal na 1:1. Slovenskí hokejisti Varlamova v ruskej bránke ohrozovali len sporadicky a najmä strelami od modrej čiary. V závere tretiny mala zborná tlak, naštastie z neho nevyťažila ďalšie šance.

Druhá tretina pokračovala v ruskom dobývaní slovenskej bránky, Laco robil čo mohol, ale na všetko nestačil. V 27. minúte poslal Rusko prvýkrát do vedenia Perežogin, ku ktorému sa odrazil puk po závare pred bránkou. Nasledovali šance Malkina s Ovečkinom, slovenský gólman držal spoluhráčov v hre. V 34. minúte po strate puku sa ocitili Terešenko so Širokovom sami proti slovenskému obrancovi, vymenili si puk a prvý menovaná zvýšil na 3:1. Hra Ruska v týchto momentoch miestami pripomínala výborne fungujúcu mašinu a hráči hrali niektoré akcie prakticky naslepo. V 36. minúte sa ocitol sám pred Lacom Siomin a blafákom poslal Rusko do trojgólového vedenia.

Tretia tretina sa začala sympatickou snahou Slovenska, ktoré chcelo skorigovať skóre. Opak bol však pravdou a v 44. minúte prepasíroval Daciuk puk do bránky. Nasledovala výmena brankárov a Laca nahradil Hamerlík. V polovici záverečného dejstva fauloval Ovečkin a putoval na trestnú lavicu. Ponúknutú presilovku premenil na gól Chára, ktorý si nakorčuľoval pred Varlamova na dobrú prihrávku od Surového. V 53. minúte sa črtala šanca pre Libora Hudáčka, ale nastrelil len brániaceho hráča. Záverečný gól šamionátu zaznamenal jeho najproduktívnejší hráč Malkin, ktorý spomedzi kruhov prestrelil Hamerlíka.

Góly: 10. Siomin (Ovečkin, Daciuk), 27. Perežogin (Popov), 34. Terešenko (Širokov, Žerdev), 36. Siomin (Daciuk), 44. Daciuk (Siomin, Ovečkin), 59. Malkin (Nikulin, Nikitin) - 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Reiber - Arm (obaja Švaj.), Bümel (ČR), 13 242 divákov

Zostavy:
Rusko:
 Varlamov - Nikulin, J. Biriukov, Jemelin, Riasenskij, Medvedev, Denisov, Nikitin - Perežogin, Malkin, Popov - Siomin, Daciuk, Ovečkin - Žerdev, Tereščenko, Širokov - Kokarev, Svitov, Kuľomin - Kuznecov

Slovensko: J. Laco (45. Hamerlík) - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Bartovič, Bližňák, Marek Hovorka - Marcel Haščák

Povedali po zápase:

Zdeno Chára, kapitán SR, najlepší obranca turnaja: "Ja by som tie góly rád vymenil za víťazstvo. Rusi však hrali veľmi dobre. Napriek dnešnej prehre sa nemáme za čo hanbiť a odchádzame z turnaja so vztýčenými hlavami. Každý zápas bol veľmi ťažký, po víťazstve nad USA sme si uvedomili, že každý tím sa dá zdolať. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou tohto tímu, chcem sa chlapcom poďakovať. Veľmi si cením striebornú medailu, chcel by som ju venovať Palkovi (Demitrovi), stále bol s nami 'tam hore'."

Tomáš Tatar, útočník SR: "Zo striebra mám radosť, no je tam aj trochu smútku, lebo sme boli blízko k zlatu. Nevieme, kedy sa opäť takáto šanca zopakuje. V každom zápase akoby sme mali nôž na krku a došli nám sily. Rusi veľmi dobre korčuľovali, v druhej tretine nám dali tri góly a už sme s tým nič nedokázali urobiť. Hrať finále na MS je krásne. Som rád, že som ho zažil v takom mladom veku. Dúfam, že fanúšikovia nás budú v pondelok čakať a že s nimi oslávime tento úspech."

Ján Laco, brankár SR: "Je to obrovský úspech. Škoda, že finále nám nevyšlo podľa predstáv, chýbal nám krôčik. Každý z nás si to dnes užil, Rusi však ukázali svoje kvality. Musím im zagratulovať k zisku titulu. Striebro určite poriadne oslávime."