MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Slovenský sen o zlate je na dosah

Tichý zabiják, ako prezývajú Miroslava Šatana, dvomi gólmi vystrielal pre Slovensko finále MS, v ktorom nastúpi proti Rusku

Česko - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Úvod tohto veľmi prestížneho zápasu sa niesol v opatrnom duchu, nikto nechcel spraviť prvú chybu. Prvú väčšiu šancu mal až v 5. minúte Frolík, Laco bol pozorný. Na opačnej strane vyskúšal Kovářovu pozornosť Libor Hudáček a o minútu neskôr aj Bližňák, ktorý sa snažil dorážať Vydareného strelu. V polovici prvej tretiny trafil žŕdku slovenskej brány Frolík. Následne Libor Hudáček čistým zákrokom trafil Erata, ktorý sa pozeral inam a týmto zákrokom sa pre neho zápas skončil. Prvý slovenský gól prišiel v 16. minúte, Sekera potiahal puk do útočného pásma, hodil puk do jazdy Šatanovi a ten po ľade prestrelil českého brankára.

Druhá tretina sa celá niesla v miernej prevahe českého tímu. Slováci sa viac sústredili na pozornú obranu a často od červenej iba nahadzovali puky za časkú bránku. V korektne hranom stretnutí sa v 25. minúte zranil už druhý hráč, Starosta musel odstúpiť po náraze na mantinel. Slovensko od tohto okamihu hralo len na piatich obrancov. Český tlak silnel a množili sa sa drobné náznaky šancí. So strelami Tenkráta a Hemského si Laco poradil, ale 31. minúte bol prikrátky na Frolíkovu strelu ihneď po vhadzovaní. Horúce chvíle prežíval slovenský tím pri Mikúšovom vylúčení, Hemský takmer poslal Česko do vedenia. Krátko pred koncom druhej tretiny po zrážke Frolíka s Bližňákom odišiel český hráč do kabíny a vyzeralo to na tretieho zraneného v tomto zápase. Posledné sekundy druhej tretiny hralo Slovensko v oslabení, pozornou obranou nedovolili českým hráčom ohroziť Laca.

Tretie dejstvo odštartovalo dohrávanou českou presilovkou, na jej konci vystihol Michal Handzuš súperovu rozohrávku a poslal Miroslava Šatana do samostatného nájazdu, ktorý s veľkým prehľadom premenil a posunul Slovensko opäť do vedenia. V 45. minúte vybojoval pri mantineli puk Tomáš Surový, posunul Liborovi Hudáčkovi, ktorý si najskôr položil českého gólmana a následne zvýšil na 3:1. Od tohto momentu sa Slovensko sústredilo už len na pozornú defenzívu a do útoku išlo len sporadicky. Ťažké chvíle zažívali najmä pri Bartovičovom vylúčení, ale Česi s presilovkou nenaložili tak, ako si predstavovali. Slovenský náskok mohol poistiť Tatar, ktorého strela vypadla Štěpánkovi, ale puk sa kotúľal vedľa bránky. Na slovenskom víťazstve už nič nezmenila ani česká hra bez brankára a tak sa Slovensko po desiatich rokoch znova predstaví vo finále, zhodou okolností opäť proti Rusku.

Góly: 31. Michael Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový)

Vylúčení: 0:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Levonen (Fín.), Brüggemann - Schulz (obaja Nem.), Wilmot (Kan.), 12 355 divákov