MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Slovensko zdolalo USA

Slovensko zdolalo USA

S príchodom Michala Handzuša do zostavy zavial v slovenskom tíme nový vietor, prišli góly a Slovensko zaslúžene porazilo USA

USA - Slovensko 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)

Úvodnú šancu pre Slovensko obstaral Libor Hudáček, ktorý vypichol chybnú prihrávku, prekorčuľoval obrancu a zakončil. Brankár Howard ešte gólu zabránil, ale nevedel, kde má puk a ten dotlačil do bránky Graňák, ktorý výborne dosledoval akciu. Američania skúšali odpovedať, ich akcie však končili na výborne chytajúcom Lacovi. Druhý slovenský gól prišiel v 16. minúte, keď akciu potiahol Radivojevič a namiesto prihrávky krásne trafil ľavý horný roh americkej bránky. Z dvojgólového vedenia sa Slovensko netešilo dlho, s prispením teču od korčulí brániaceho hráča znížil na rozdiel gólu Faulk. Pri závare pred americkou bránkou v poslednej minúte sa puk odrazil k Sekerovi a ten opäť za asistencie teču brániaceho hráča prestrelil Howarda. 

Slovensko do druhej tretiny nastúpilo s úmyslami udržovať stav a pozorne brániť. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú bez výraznejších šancí, viac ako sedem minút sa hralo dokonca bez jediného prerušenia. V závere prišli dve zbytočné vylúčenia hneď po sebe, keď sa najprv porúčal na trestnú lavicu Starosta a o pár sekúnd za sekanie aj Bartovič. Američania ponúknutú príležitosť využili a Šťastný znížil na 2:3.

Tretiu tretinu začala dohrávaná americká presilovka, z ktorej však gól nebol. Veľkú šancu na zvýšenie náskoku dostali Slováci pri vylúčení Atkinona na 4 minúty za faul na Cháru. Počas presilovky si Slovensko nevytvorilo vážnejšiu šancu a po skončení na druhej strane pohrozil Šťastný, Laco bol pozorný. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mal Atkinson, ocitol sa sám pred Lacom, ale ten ho výborne vykryl a jeho strela smerovala vedľa bránky. Tri minúty pred koncom sa predčasne radoval z gólu Miklík, videorozhodca potvrdil, že jeho strela sa od tyčky odrazila von z bránky. V poslednej minúte Američania začali power-play, ale po zlej rozohrávke od červenej čiary do prázdnej brány trafil Šatan a rozhodol o triumfe Slovenska nad USA v pomere 4:2.

Góly: 16. Faulk (Okposo, Slater), 39. Paul Šťastný (Pacioretty, Fowler) - 1. Graňák (L. Hudáček), 16. Radivojevič (T. Kopecký, Handzuš), 20. Sekera (Bližňák), 60. Šatan


Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson, Lärking (obaja Švéd.) - Puolakka (Fín.), Šeľanin (Rus.), 3948 divákov

Zostavy:
USA:
 Howard - Fowler, J. Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Paul Šťastný, Pacioretty - Okposo, Slater, Lasch - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Dwyer, Thompson, Crabb - J.T. Brown


Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, T. Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Marcel Haščák, Bližňák, Bartovič

 

Ohlasy po zápase:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Pomohol nám dobrý úvod. Podobne šťastný gól sme potrebovali. V predchádzajúcich dueloch sme mali príležitosti, ale nedokázali sme dať góly. Dnes sme sa presadili aj z pološancí. Chalanov sme upozorňovali, aby chodili viac do bránky, výraznejšie sa tlačili na tečované puky, aj keď nie vždy to vyjde. Ak nechýba vo výkone odvaha, potom padajú aj góly. V závere sme stavili na najskúsenejších hráčov, držali sme výsledok. Sme radi, že sa nám to podarilo. Michal Handzuš naplnil naše očakávania, priniesol do mužstva potrebný pokoj a popri Zdenovi Chárovi a Mirovi Šatanovi je ďalšou vodcovskou osobnosťou v tíme."


Zdeno Chára (kapitán SR): "Bol to veľmi ťažký zápas, na víťazstvo sme sa museli dosť nadrieť. Mali sme dobrý začiatok, získali sme vedenie. V druhej tretine sme však trocha poľavili, Američania si vytvorili veľký tlak. Niektoré situácie sme mohli riešiť lepšie. Pred treťou tretinou sme si povedali, čo treba urobiť lepšie. Situácie sme riešili s chladnými hlavami a bolo to všetko v pohode. Hráme ako tím, spoločne víťazíme i prehrávame. Tento úspech má svoju cenu a my sa z neho tešíme. Teraz nás čakajú ďalšie zápasy, na ktoré sa musíme pripraviť."

Miroslav Šatan (útočník SR): "Sme radi, že sme získali do tabuľky prvé tri body. Verím, že na záver sa nám toto víťazstvo bude počítať a pomôže nám. Prvá tretina bola z našej strany najlepšia. Aj keď sme hrali včera náročný zápas a Američania oddychovali, v úvode sme ich zaskočili, dali sme góly a položili sme nimi základ úspechu. Dúfam, že sa ešte budeme zlepšovať v presilovkách. Dnešný výkon bol veľmi dobrý. Ukázali sme srdiečko, bojovnosť. Aj predchádzajúce výkony boli dobré, ale nemali sme body. Ak podáme podobný výkon ako dnes, s Kazachstanom by sme nemali mať problém."

Ján Laco (brankár SR): "Mali sme dnes aj trocha šťastia, ale to sme potrebovali. Odohrali sme dobrý zápas. Súboje s Fínmi i s Američanmi boli náročné, včera sme nedokázali dať gól. Dnes sme hrali skvele, mali sme príležitosti a využili ich. Opäť sme si všetci pomáhali, čo je dôležité."

Andrej Sekera (obranca SR): "Od brankára cez obrancov až po útočníkov to bol z našej strany skvelý tímový výkon. Navzájom sme sa povzbudzovali a konečne sme dali aj góly. V dnešnom hokeji je nutné často strieľať, najmä keď je ´závar´ pred bránkou. Bol to základ môjho gólu. Dnes sme sa snažili o častú streľbu a jednoduchý hokej. Američania hrali priamočiaro a rovnako jednoducho, museli sme pozorne čistiť priestor pred Lacom a nedávať im možnosti na streľbu."

Branko Radivojevič (útočník SR): "Pri mojom góle sme išli dvaja na jedného s Andrejom Sekerom. Videl som, že je trocha vzadu a brankár mierne vykorčuľoval, tak som skúsil strelu. Chvalabohu, že to tam padlo. Už sme boli trocha nervózni, lebo sme nehrali zle, ale nemali sme body a nedávali góly. Američania majú kvalitný tím. Dnes nás podržal Jano Laco. Nemôžeme však lietať v oblakoch, musíme rýchlo zabudnúť na toto víťazstvo a sústrediť sa na ďalšie zápasy."

Späť na články