MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Slovensko postúpilo do semifinále

Slovenský tím po výbornom kolektívnom výkone zdolal Kanadu a po dlhých ôsmych rokoch postúpil do boja o medaily.

Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Úvod bol opatrný z oboch strán, v 4. minúte Slovensko hralo presilovku, ale výraznejšiu šancu si nevytvorilo. Po jej skončení nahodil Radivojevič od ľavého mantinelu puk a pred brankárom Wardom ho tečoval Kopecký a poslal Slovensko do vedenia.  V 10. minúte Libor Hudáček hľadal prihrávkou Surového, tú však zlokovala obrana a vzduchom letiaci puk zachytil Šatan a švihom prekonal Warda. Kanadským hráčom pár minú trvalo, než sa otriasli z dvoch gólov a začali hrať svoju nátlakovú hru. V 17. minúte Getzlaf dotlačil puk pred lacovu bránu, Barankovi sa ho nepodarilo na dvakrát vyhodiť a Kane znížil.

Druhá tretina patrila od začiatku Kanade, od úvodných sekúnd vytvárali tlak na slovenských hráčov, ktorý sa oslobodzovali často za cenu zakázaných uveľnení. V 26. minúte pri slovenskom vylúčení zabudla obrana na Eberleho, ktorý išiel sám proti Lacovi, ktorý ho vychatal, ale na následnú spätnú prihrávku pred bránku už bol prikrátky a Skinner vyrovnal. V polovici zápasu išiel na trestnú lavicu Hovorka, o pár sekúnd ho nasledoval aj Sersen a Kanada mala ideálnu príležitosť dostať sa prvýkrát v zápase do vedenia. Traja statoční Slováci bránili čo im sily stačili, Chára vypomáhal Lacovi až na bránkovej čiare, ale oslabenie úspešne ustáli. Na opačnej strane v presilovke skúšali Wardovu pozornosť Šatan a Surový. Tesne pred koncom tretiny nastrelil Nugent-Hopkins žŕdku, ale z následnej akcie už puk do bránky dotlačil Burrows a poslal Kanadu do vedenia.

Tretiu časť začala Kanada opatrne, viac čakala čo predvedie Slovensko. Prvú šancu mal Tatar, keď strieľal spoza obrancu, ale kanadský gólman bol na mieste. Slovákom postupne dochádzali sily a Kanada cítila šancu na rozhodnutie. Štvrtý gól mal na hokejke Tavares, Laco zázračne zachránil. V 54. minúte prišla slovenská gólová chvíľa, Tatar potiahol do útočného pásma, prenechal za seba Bartovičovi, ktorého prvú strelu Ward vyrazil, ale dorážka už bola bezchybná a vyrovnal na 3:3. O minútu mohol Kanade definitívne K.O. zasadiť Šatan, trafil len hornú žŕdku. Tri minúty pred koncom si neudržal nervy kanadský kapitán Getzlaf a kolenom fauloval Mikúša, za čo dostal 5 +DKZ. Po vyhratom buly v útočnom pásme nasledovalo Sekerovo nahodenie pred bránku a gólový teč Michala Handzuša, ktorý rozjasal celé Slovensko. Kanada skusila hru bez brankára, ale už sa jej nepodarilo vážnejšie ohroziť Jána Laca a tak Slovensko zdolalo Kanadu 4:3 a postúpilo do semifinále, kde sa stretne s víťazom stretnutia Česko - Švédsko.

Góly: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, A. Ladd) - 6. T. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Getzlaf (Kanada) 5+DKZ, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Jeřábek (obaja ČR) - Schultz (Nem.), Šeľanin (Rus.), 11 568 divákov
Strely na bránku: 24:33

Zostavy
Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Russell, Schenn, Quincey, Murray - Perry, Getzlaf, Kane - Sharp, Nugent-Hopkins, Benn - Eberle, Tavares, Skinner - Burrows, O'Reilly, Ladd - Purcell

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič

Ohlasy po zápase:

Vladimír Vůjtek - tréner SR: "Chlapci mi dali najlepší darček k narodeninám, aký mi mohli dať. V druhej tretine sme boli pod veľkým tlakom, ale v tretej sme sa zdvihli a poctivým výkonom sme sa dopracovali k víťazstvu. Posledné sekundy boli hektické. Sme všetci veľmi šťastní."

Útočník a autor víťazného gólu Michal Handzuš: "Vyhrali sme ako tím, základom bol kolektívny výkon. V druhej tretine sme mali hluché miesta. Škoda toho tretieho gólu tesne pred koncom druhej tretiny. Povedali sme si v šatni, že ten jeden gól dáme, dali sme dva. Ideme do semifinále, chceme vyhrať v každom zápase. Tešíme sa, že sa doma tešia a my sa tešíme s nimi.“

Útočník Tomáš Kopecký: "Pre takéto chvíle hrám hokej. Sú to krásne momenty. Hrali sme jeden pre druhého, sme víťazmi všetci. Posledné dve minúty boli obrovské nervy. Ďakujeme fanúšikom, ktorí nám fandili. Aj cez médiá cítime podporu aj zo Slovenska."

Útočník Milan Bartovič: "Je to paráda. V prestávke pred záverečnou tretinou sme sa povzbudzovali, verili sme, že máme ešte dosť síl zvrátiť výsledok. V semifinále si súpera nevyberieme, či to bude Česko alebo Švédsko, bude to ťažké."

Útočník Miroslav Šatan: "Po piatich rokoch sme nielen v play-off, ale až v semifinále. Sám som príjemne prekvapený a verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo. V druhej tretine nás Kanaďania tlačili. Potom sme si v prestávke povedali, že to ešte skúsime, a vyšlo nám to. V závere som trafil žŕdku, vtedy ma to veľmi mrzelo, našťastie sme dali ešte jeden gól a vyhrali sme.“