MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Nešťastné prehry s Ruskom

Slovenský tím odohral v rámci prípravy pred MS ďalšie dva zápasy. Predstavil sa v Jaroslavli, kde odohrali s výberom Ruska dva vyrovnané zápasy s nešťastnými výsledkami. Príprava pokračuje dvojzápasom s Českom 18. apríla v Prahe a 20. apríla v Bratislave.

RUSKO - SLOVENSKO 2:1 PO SAM. NÁJAZDOCH

Úvod zápasu priniesol svižný hokej s väčšou aktivitou na ruských hokejkách. Do prvej vážnejšej šance sa dostal Petruško, slovenský gólman bol na svojom mieste. Tažké chvíle prišli pri vylúčení Tomáša Starostu, domáci tím rozprúdil presilovkový kolotoč, našťastie bez gólového efektu. Po zvládnutom oslabení sa postupne začal presadzovať aj slovenský tím, šance Marcela Hossu a Bartoviča ostali nevyužité. V 14. minúte rozjasal domáce tribúny Svitov, ktorému šikovne prihral Burdasov. V závere tretiny prišlo vylúčenie na strane Ruska, zostalo však bez gólového potrestania.

Začiatok druhej tretiny opäť lepšie zachytilo ruské mužstvo, boli aktívnejší a tlačili sa do zakončenia. V slovenskeh bránke stál pozorný Ján Laco, ktorý likvidoval jednu šancu za druhou. V 25. minúte ho nedokázal prekonať Ketov, o čosi neskôr ani na dvakrát Ľudučin. V 35. minúte predviedli Slováci peknú gólovú akciu, keď si puk vymenil Vydarený s Kudročom, ktorého strela brankárovi Biriukovi vypadla a Mikúš poľahky vyrovnal. Druhú tretinu, rovnako ako prvú, dohrávali Rusi oslabení.

Tretie dejstvo prinieslo dohrávanú slovenskú presilovku, domáci sa pozorne bránili. Najväčšie šance Slovenska na strhnutie víťazstva prišli v 45. a 48. minúte, ale šance Špirka s Marcelom Hossom zlikvidoval pozorný Biriukov a keď už bol prekonaný, zachránila ho žrdka. Z ruskej strany mali šance Ketov a Zubov,ale vylámali si zuby ale na Lacovi. Do konca stretnutia si obe mužstvá dávali pozor na defenzívu, nikto nechcel spraviť chybu.

V predĺžení putoval na trestnú lavicu Sersen, ruský tím si zobral oddychový čas, ale v následnej presilovke sa im už skórovať nepodarilo. Na rad prišli samostatné nájazdy. V nich hráči predvádzali krásne blafáky, potešil najmä „demitrovský“ gól Sýkoru, ktorý si touto cestou pripomenul Pavla Demitru. Pevnejšie nervy mali nakoniec ruskí hráči, ktorí vyhrali 2:1 po samostatných nájazdoch.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Verili sme, že v porovnaní so zápasmi s Dánskom podáme lepší výkon. Myslím si, že sa nám to podarilo. V závere sme boli aj lepším tímom. Rusi mali prvých šesť - sedem minút tlak, potom sa hra vyrovnala. Poslednú tretinu sme mali navrch my. Je to najmä o korčuľovaní, dnes sme im stačili. Brankár Laco chytal dobre.“

Góly: 14. Svitov (Ľudučin, Burdasov), rozhodujúci sam. nájazd Pestuško - 35. J. Mikúš (Kudroč, Vydarený)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Buturlin, Anisimov - Pavlov, Sazonov (všetci Rus.), 9046 divákov.

Samostatné nájazdy: Abdullin gól 1:0, Ján Sýkora gól 1:1, Pestuško gól 2:1, Bartovič nedal 2:1, Ľudučin nedal 2:1, Marcel Hossa gól 2:2 - Juraj Mikúš gól 2:3, Abdullin gól 3:3, Ján Sýkora nedal 3:3, Abdullin nedal 3:3, Juraj Mikúš nedal 3:3, Pestuško gól 4:3

Zostavy:
Rusko: M. Biriukov - Rylov, Riasenskij, Čudinov, Kiselevič, J. Biriukov, J. Medvedev, Višnevskij, Zubarev - Pestuško, Zubov, S. Širokov - Ketov, Šipačev, Skačkov - Ľudučin, Svitov, Burdasov - Varnakov, Bodrov, Abdullin.

Slovensko: J. Laco - Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, P. Mikuš, Sersen, Stehlík, V. Mihálik - Ján Sýkora, Cibák, Marcel Hossa - Hovorka, J. Mikúš, Bartovič - Š. Ružička, Bližňák, Surový - Špirko, Kytnár, Lušňák

RUSKO - SLOVENSKO 3:2

V druhom zápase s Ruskom sa v bráne predstavil Hamerlík a od úvodu si nemohol sťažovať na nedostatok roboty. Hneď v prvej minúte Cibák svojím faulom ponúkol Rusom presilovku. Pri pokusoch Čudinova a Burdasova si slovesnký gólman zastal svoje miesto. Slovenská taktika bola dobré vykrývanie stredného pásma, pozorná obrana a rýchle protiútoky. Miestami bolo na hre oboch mužstiev badať, že ide ešte len o prípravný zápas a v dlhších úsekoch chýbali šance pred oboma bránami. V 11.tej minúte Rylov uvoľnil Šipačeva a ten popod Hamerlíkovu lapačku otvoril skóre. Po zvyšok tretiny bol puk viac na slovenských hokejkách, výraznejšie šance však chýbali.

Druhú tretinu otvárali Rusi tlakom, Abdulin ešte vo svojej šanci minul, ale v 24. minúte sa už Bodrov nemýlil a poslal Rusko do dvojgólového vedenia. Po veľkej chybe Kiseleviča mohli Slováci znížiť, Kosečkin domácich podržal a tak platilo nedáš – dostaneš a na 3:0 zvyšoval Skačkov. Po treťom góle sa Rusi sústredili na pozornú obranu, dobre korčuľovali a nepúšťali Slovákov do šancí.

Do tretej tretiny nastúpil slovenský tím odhodlaný ešte niečo so zápasom spraviť a podarilo sa im to hneď v 42. minúte, kedy Kosečkina prekonal tečovanou strelou Bartovič. Slovákom nemožno uprieť snahu, ale tažko sa presadzovali cez prehustené stredné pásmo. Iskierku nádaje pre Slovensko v 53. minúte vykresal Bartovič svojím druhým gólom, keď prestrelil od mantinelu Koseškina. Rusi po inkasovanom góle pridali na tempe, Hamerlík bol až do konca na svojom mieste a kedže ani Slováci ruského brankára už neprekonali, zápas sa skončil 3:2.

Góly: 11. Šipačev (Rylov, S. Širokov), 24. Bodrov (Zubarev), 26. Skačkov (Rylov) - 42. Bartovič (Sersen), 53. Bartovič (Hovorka)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Anisimov, Buturlin - Sachonov, Pavlov (všetci Rus.), 9046 divákov.

Zostavy:
Rusko: Košečkin - Rylov, Riasenskij, Čudinov, Kiselevič, Višnevskij, Zubarev, J. Biriukov, J. Medvedev - Pestuško, Abdullin, S. Širokov - Ketov, Šipačov, Skačkov - I. Makarov, Bodrov, Varnakov - Ľudučin, Svitov, Burdasov

Slovensko: Hamerlík - Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, P. Mikuš, Sersen, V. Mihálik, Stehlík - Ján Sýkora, Cibák, Marcel Hossa - Hovorka, J. Mikúš, Bartovič - Surový, Bližňák, Š. Ružička - Lušňák, Kytnár, Špirko