MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

MS v hokeji 2014

MS v hokeji 2014

Blíži sa 78. meranie síl najlepších mužstiev v najrýchlejšej kolektívnej hre. 9. mája 2014 začínajú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Tento rok ich premiérovo hostí Bielorusko. Napínavé hokejové boje sa tentokrát budú odohrávať v dvoch halách - Minsk a Čížovka. Obe sa nachádzajú v hlavnom meste Bieloruska - prvýkrát po ôsmich rokoch od šampionátu v Rige, tak hostí majstrovstvá sveta len jediné mesto.

Neslobodná krajiny zbláznená do hokeja

Mesto Minsk bolo za usporiadateľa turnaja zvolené 8. mája 2009 na kongrese IIHF v Berne. A to suverénne - aj keď sa o usporiadanie uchádzali štyri krajiny, Minsk získal takmer tri štvrtiny platných hlasov. Napriek tomu táto voľba čelila a čelí silnej kritike. Bielorusko je totiž považované za poslednú diktatúru v Európe. Pod vedením autoritatívneho prezidenta Alexandra Lukašenka v krajine údajne zomierajú stovky odporcov politického režimu. Všetky médiá v krajine kontroluje štát, existuje tu teda silná cenzúra, ktorá sa nevyhýba ani internetu.

Z hľadiska politického je teda stávka na Bielorusko veľmi kontroverzná. Z hľadiska športového by to ale mala byť dobrá voľba. Bielorusko je totiž krajinou, ktorá hokej miluje. Pretože sa tu nikdy nekonalo žiadne väčšie športové podujatie, MS v hokeji 2014 je v krajine veľkou témou a lístky usporiadateľom doslova miznú pod rukami. Po posledných dvoch šampionátoch, kedy sa (obzvlášť vo Švédsku) väčšina zápasov odohrávala v poloprázdnych arénach, sa hráči môžu tentoraz tešiť na mohutnú fanúšikovskú podporu a dôstojné hokejové prostredie, aké si majstrovstvá sveta určite zaslúžia.

Systém turnaja: rovnaký ako minulý rok

Čo sa týka herného systému, turnaja sa zúčastní šestnásť mužstiev. Tie zohrajú svoje zápasy systémom každý s každým v dvoch osemčlenných skupinách. Za víťazstvo v základnej hracej dobe získava tím 3 body, za víťazstvo v predĺžení alebo po samostatných nájazdoch dostane 2 body, za prehru v predĺžení alebo po nájazdoch 1 bod a za prehru v základnej hracej dobe 0 bodov. Z každej skupiny postupuje štvorica tímov s najvyšším počtom bodov do vyraďovacej časti.

Vo štvrťfinále sa stretnú mužstvá z tej istej skupiny - najlepší tím zo základnej časti sa stretáva so štvrtým tímom a druhý tím s tretím a rovnaké je to aj v druhej skupine. Až v semifinále dôjde k súbojom najlepších tímov zo skupín A proti najlepším tímom zo skupiny B. Z týchto dvoch zápasov vzídu finalisti, porazené mužstvá sa stretnú o bronz.

Tímy, ktoré v základnej skupine skončia na piatom až ôsmom mieste, turnaj opúšťajú. Oba tímy z ôsmych miest navyše zostupujú automaticky do 1. divízie.

Koho na MS uvidíme?

V základnej skupine A na seba narazia rivali zo Slovenska a z Českej republiky, finalisti posledných olympijských hier Švédsko a Kanada a ďalej Nórsko, Dánsko, Francúzsko a Taliansko, ktoré sa na majstrovstvá sveta prebojovalo z divízie 1. V druhej skupine sa medzi sebou stretnú Fínsko, Rusko, Spojené štáty americké, Nemecko, Švajčiarsko, Lotyšsko, domáce Bielorusko a nováčik z Kazachstanu.

Celkom sa na šampionáte odohrá 64 zápasov. Finále je plánované na nedeľu 25. mája.

Späť na články