MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013

Máj sa neúprosne blíži a s ním aj sviatok pre všetkých hokejových fanúšikov. 3. mája totiž sa začínajú Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2013 a budú trvať až do 19. mája, kedy bude známe, ktorý zo šestnástich týmov sa stane tým víťazným a získa vytúžené zlaté medaily.

V poradí 77. majstrovstiev sveta sa zhostia rovnaké usporiadateľské krajiny, ako v minulom roku, Švédsko a Fínsko, a hrať sa bude v ich severských metropoliach Stockholm a Helsinky. Bolo o tom rozhodnuté na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie vo švajčiarskom Berne v máji 2009, pričom došlo k zmene prvotného rozhodnutia kongresu z roku 2008 vo Vancouveri. Pôvodne sa totiž mali majstrovstvá konať len vo Švédsku, konkrétne v mestách Stockholm a Malmö. Medzi ďalšími kandidátmi na usporiadateľské krajiny figurovala aj Česká republika, ktorá ale získala len tri hlasy, alebo Bielorusko či Maďarsko, nakoniec však nemohli súperiť s celkovými 70 hlasmi z 96 pre Švédsko a Fínsko.
Medzi celkom šestnástimi tímami nájdeme štrnásť najlepších z minulého MS a dve postupujúce krajiny: Slovinsko s Rakúskom. Herný systém zostáva rovnaký ako na majstrovstvách sveta 2012. Šestnásť účastníkov je rozdelených do dvoch skupín po osem týmov. V prvej skupine bude hrať Česko, Kanada, Švédsko, Nórsko, Švajčiarsko, Dánsko Bielorusko a Slovinsko, v druhej skupine Rusko, Slovensko, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Francúzsko a Rakúsko. V rámci skupiny sa najprv stretnú tímy každý s každým, najlepšie štyri družstvá postupujú, tímy na ôsmych pozíciách zostupujú do 1. divízie a ostatné v súťaži končia. Zápasy 1. skupiny sa budú hrať v Stockholme, tímy 2. skupiny budú spolu súperiť v Helsinkách. Štvrťfinále sa stále hrá v rámci skupiny, ku kríženiu medzi skupinami dôjde až v semifinále, ktoré sa celé odohrá v Stockholme.
Hlavné mesto Švédska Stockholm uvíta fanúšikov na štadióne Ericsson Globe, ktorú Švédi
prezývajú Globen. Je to momentálne najväčšia polguľovitá stavba na svete, do ktorej sa zmestí takmer 14 000 fanúšikov. Diváci v nej môžu sledovať dôležité hokejové zápasy švédskych týmov Djurgårdens IF Hockey a AIK Hockey. Štadión bol otvorený v roku 1989 a dodnes slúži nielen hokeju, ale aj iným športom, napríklad futsalu. Konajú sa v ňom tiež veľké hudobné koncerty.
Vo fínskom hlavnom meste Helsinky sa budú zápasy odohrávať v známej Hartwall Aréne, na ktorú sú Fíni právom hrdí. Slúži od svojho otvorenia v roku 1997 nielen ako domov hokejového klubu Jokerit Helsinky, ale usporadúva tiež iné športové stretnutia a okrem iného tiež rôzne konferencie a obchodné stretnutia, čo z nej robí jednu z najpoužívanejších hál v Európe. Jej kapacita je až 13500 hokejových fanúšikov a až 15 000 divákov na koncertoch.
Tohoročným maskotom Majstrovstiev sveta 2013 sa stal rys, ktorého švédsky fanúšik Lars Ingels nazval Icy. Medzinárodná hokejová federácia, ktorá vyberala z tisícky návrhov švédskych a fínskych fanúšikov, zvolila práve ten jeho. Larsa tak okrem tejto pocty čaká aj odmena v podobe ôsmych vstupeniek na zápasy MS v hokeji, ktoré si vraj užije s rodinou, a podpísaný dres "TreKronor". Rys Icy sa tak stal nástupcom minuloročného maskota, vtáka s menom Hockeybird.

Späť na články