MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

Fínska smola pokračuje

Fínska smola pokračuje

Slovenská reprezentácia nezdolala Fínsko už 8 rokov a napriek väčšej streleckej aktivite nestrelila gólmanovi Vehanenovi ani gól a Slovensko prehralo s Fínskom 0:1

Fínsko - Slovensko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Slovensko nastúpilo na zápas proti domácemu Fínsku s odhodlaním prelomiť ich 8 ročnú neporaziteľnosť. Po úvodnom fínskom tlaku sa prezentovali slovenskí hokejisti, strely Radivojeviča, Surového a teč Mikúša pochytal spolahlivý Vehanen. V 8. minúte signalizoval hlavný rozhodca vylúčenie na slovenskej strane a po závare pred bránkou bekhendom otvoril gólový účet stretnutia Pesonen. Pri vylúčení Haščáka Laco veľa roboty nemal, oddýchnutý Haščák následke potiahol do útočného pásma, jeho strela vypadla fínskemu gólmanovi, ale Marcel Hossa už nestihol tento puk dokorčuľovať.

Štart druhej tretiny obstarala slovenská šanca, Chára vystrelil a Šatan takmer vyrovnal. Z fínskej strany kontroval Joensuu, jeho tečovaná strela narobila Lacovi problémy a puk do bezpečia odpálil Starosta. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, strelecká aktivita bola na slovenských hokejkách, žiaľ bez gólového vyjadrenia. Fínov zatrnulo pri Šatanovej strieľanej prihrávke, ktorá tesne minula bránku. V závere skúšal súperovu bránku ohroziť aktívny Libor Hudáček, jeho strele chýbala väčšia presnosť.

Slovenskú snahu o vyrovnanie pribrzdili v tretej tretine viaceré vylúčenia. Trestnú lavicu postupne ohrievali Graňák, Sekera a Chára. Absencia kľúčových obrancov bola voda na fínsky mlyn a Laco bol pod paľbou striel. Najvýraznejšie šance mali Salmela, Koivu a Jokinen, Laco držal Slovensko v hre aspoň o bod. S ubúdajúcim časom sa na slovenské hokejky vkrádala nervozita a vyrovnať sa im nepodarilo ani pri záverečnej hre bez brankára.


Gól: 8. Pesonen (Granlund, Immonen)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) - Dahmen (Švéd.), Wilmot (Kan.), 12 855 divákov

 

Zostavy:
Fínsko:
 Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Salmela, Niskala, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, V. Filppula - Granlund, Pesonen, Immonen - N. Kapanen, Joensuu, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström

 

Slovensko: J. Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, T. Kopecký, Marcel Hossa - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, J. Mikúš, Michel Miklík - Marcel Haščák, Bližňák, Bartovič

Ohlasy po zápase: 

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Dnes sme odohrali dobrý zápas, výkon bol lepší ako proti Kanade. Verím, že v stúpajúcom trende budeme pokračovať. Zahrali sme kolektívne veľmi dobre, všetky štyri päťky boli vyrovnané. Chýba nám aj trocha šťastia a viac kvality pred súperovou bránkou. Súboj sme odohrali v dobrom tempe, výborne korčuľujúcim Fínom sme stačili, v druhej tretine sme ich prevýšili. V tretej časti hry sme mali veľa vylúčených a už nám nezostali sily na obrat. Bránenie nás stálo veľa síl. Podarilo sa nám eliminovať fínskych útočníkov pri mantineloch. Gól sme dostali z nevinnej akcie. Príležitosti boli na oboch stranách, brankári si však počínali výborne. Som na výkon chlapcov hrdý."


Ján Laco (brankár SR): "Prehra nás veľmi mrzí, chceli sme získať aspoň bod. Opäť sme prehrali o gól. Škoda, lebo sme odohrali vynikajúci zápas. Po inkasovanom góle som sa snažil myslieť len na môj výkon, do konca zápasu bolo ďaleko. Napokon ten jeden gól rozhodol. Pri premiére som sa cítil dobre, chytalo sa mi v pohode. Vzadu sme si dosť pomáhali, škoda len, že sme nepremenili šance. Všetci veríme, že proti USA už príde aj dobrý výsledok."

Branko Radivojevič (útočník SR): "Dúfam, že ďalšia prehra o gól nenahlodá psychiku tímu. Verím, že si z prvých dvoch duelov zoberieme pozitívne veci. V pondelok nás čaká ďalší zápas a nová šanca na úspech. Škoda, že som nepremenil moju šancu. Dnes sme boli podľa mňa aktívnejší, Fínov sme prestrieľali, ale chýbal nám gól. Škoda vylúčení v tretej tretine, stáli nás veľa síl. Proti USA nemáme čo stratiť, favoritom je súper. Musíme však byť dôraznejší v koncovke."

Dominik Graňák (obranca SR): "Náš výkon bol lepší ako v prvom zápase, ale máme stále nula bodov. Sme z toho smutní, aj dnes sme mali minimálne na bod. Mal som šancu na vyrovnanie po návrate z trestnej lavice, všetko sa však zomlelo veľmi rýchlo. Možno stačilo dostať sa bližšie k bránke. Hnevá ma to - ak by som šancu premenil, zápas mohol vyzerať inak. Fíni majú vyspelý tím v obrane i útoku a aj skvelých brankárov. Mrzí nás, že sme nedali gól, bez neho sa nedá uspieť."

Juraj Mikúš (útočník SR): "Bez streleného gólu sa nevíťazí - to je stará známa pravda. Hrali sme dobre, v druhej tretine sme boli lepší, ale v tretej nám nebol dopriaty tlak. Odpískané fauly boli zvláštne, ale viac sa k tomu nedá povedať. V oboch zápasoch to boli tesné prehry, aj s Kanadou sme mali dobré šance. Kanada však mala viac čistejších príležitostí, Fíni častejšie strieľali od modrej čiary a to sme pokrývali. Atmosféra bola perfektná, lepšie sa hrá pred plnými tribúnami ako pred poloprázdnym hľadiskom. Oba tímy boli potom ´vyhecovanejšie´ a zápas kvalitnejší."

Andrej Sekera (obranca SR): "Vedeli sme, že Fíni majú výborných korčuliarov, kvalitní sú však aj v našom tíme. Snažili sme sa s nimi korčuľovať, bojovať, chvíľami sme boli lepší. Škoda zahodených šancí, podržal ich brankár, chýbalo nám aj šťastie. V zápase bolo zopár sporných momentov, po ktorých sme putovali na trestnú lavicu. V pondelok nás čaká nový zápas, opäť sa budeme snažiť uchmatnúť súperom bod. Škoda, že sa nám to nepodarilo už dnes."

Tomáš Kopecký (útočník SR): "Rovnako ako dnes musíme hrať s každým súperom - nie iba s Fínmi, ale aj s Američanmi či Kazachmi. Všetky štyri útoky absolvovali krátke striedania, hrali sme v tempe. Osobne som sa cítil super, mali sme dosť šancí. Skvele sme dnes zahrali v oslabeniach, podržal nás aj Jano Laco. Niektoré naše vylúčenia neboli ani faulmi."

Späť na články