MS-v-hokeji.sk Portal o MS v hokeji 2016

Spravodajský web oficiálneho sponzora MS v hokeji 2016

KDE SA HRAJÚ MS


Helsinky

Helsinki sú hlavným a zároveň najväčším mestom Fínska s populáciou takmer 600 000 obyvateľov. K mestu, ležiacemu na pobreží fínskeho zálivu, patrí 315 ostrovov a ostrovčekov.

Mesto bolo založené v roku 1550 a hlavným mestom je od roku 1812, kedy bolo prestavané ruskými cármi, pre ktorých bolo vtedajšie hlavné mesto, Turku, príliš vzdialené od Petrohradu.

V dnešnej dobe sú Helsinky medzinárodnou metropolou, aj keď pocit malého mesta stále pretrváva. Najlepšie je mesto navštíviť v letnom období, kedy sa otvárajú kaviarne a reštaurácie a môžete si užívať slniečko. Helsinki tvoria spolu so susednými mestami Vantaa, Espoo a Kauniainen husto prepojené súmestie. Oblasť Veľké Helsinki, zahŕňajúca aj ďalšie mestá, má populáciu viac ako 1,3 milióna obyvateľov.

Centrum mesta je v južnej časti, na hlavnej triede Mannerheimintie. Nákupné triedy Aleksanterinkatu a Esplanade sú spojené s Námestím senátu - historickým centrom mesta. Medzi najznámejšie turistické atrakcie patrí bývalá námorná pevnosť Suomenlinna, ktorá je od roku 1991 zapísaná v zozname UNESCO. Pevnosť postavená Švédmi, je nazývaná "Gibraltár severu" a patrila medzi najväčšie pevnosti Baltu. V dnešnej dobe má pevnosť necelých 1000 obyvateľov a súčasťou múzea sú nielen katakomby, ale aj reštaurácie a divadlá. Miesto je tiež ideálne na organizovanie piknikov.

V meste je mnoho kostolov, medzi najznámejšie patrí biela luteránskej katedrála na Námestí senátorov. Navštíviť môžete tiež Olympijský štadión, kde sa konali Olympijské hry v roku 1952.

Turistické informácie

Informačné centrum mesta Helsinki sídli na rohu ulíc Pohjoisesplanadi a Unioninkatu.
Tel: +358-9-31013300
Otváracie hodiny: Po – Pia: 9.00 – 20.00, So – Ne: 9.00 – 18.00.

Zobraziť mesto na mape.


Hartwall Arena

Jedna z najvyužívanejších hál v Európe nesie svoj názov podľa pivovaru Hartwall. Bola otvorená v roku 1997 a počas hokejových zápasov má kapacitu 13 349 divákov. V priebehu roka je využívaná okrem športu na rôzne kultúrne akcie. Hala je domácim ihriskom hokejového tímu Jokerit Helsinki.

web: Hartwall Arena

 

Štockholm

Hlavné a najväčšie mesto Švédska s takmer 800 000 obyvateľmi. Stockholm je tvorený 14 ostrovmi spojenými 50 mostmi cez jazero Mälaren, ktoré vteká do Baltského mora. So svojimi prímestskými oblasťami je najzaľudnenejším miestom celej Škandinávie. Mesto je živé, kozmopolitné a je hlavným politickým a kultúrnym centrom. Architektúre dominujú oceľ a rozprávkové veže. Zaujímavosťou je, že 60 % oblastí mesta tvoria vodné cesty, parky a zeleň. Štokholm má tak najčistejší vzduch zo všetkých Európskych metropol.

Prvé zmienky o meste pochádzajú z roku 1252, kedy bolo dôležitým centrom pre obchod so železom. Hlavným mestom je od roku 1523 a sídli v ňom švédska vláda, parlament aj kráľ. Nájdete tu doteraz zachovalé budovy z 15. storočia.

Historická oblasť sa nachádza vo vnútornej časti mesta. Mesto je vďaka početným ostrovom členené na niekoľko oblastí. Severná vnútorná časť, Norrmalm, je hlavným obchodným centrom s nespočetnými nákupnými možnosťami. Rušná pešia zóna Drottninggatan je v letných mesiacoch doslova obkľúčená turistami. Obchodná a rezidenčná časť je sústredená do oblasti Östermalm, v ktorej centre je námestie Stureplan. Na námestí je veľké množstvo obchodov, barov a nočných klubov. V tejto oblasti nájdete tiež veľa múzeí, skanzen a chránené zelené územie, Djurgården, ktoré je súčasťou Národného mestského parku.

V južnej vnútornej časti sa nachádza historické centrum - Staré mesto - Gamla Stan, ktorému dominuje Kráľovský palác Drottningholm, zapísaný na zozname UNESCO, a Riksdag - budova švédskeho parlamentu. Na ostrove je mnoho krásnych historických budov, rovnako tak ako aj v ďalších častiach - Södermalm a Kungsholmen. Ostrovy sú prepojené vodnou cestou Slussen s mostami.

Turistické informácie

Štokholmské turistické centrum , ul. Vasagatan 14
Otváracie hodiny: Po – Pia: 9.00 – 19.00, So: 10.00 – 17.00,
Ne: 10.00 – 16.00.

Zobrazit město na mapě.


Ericcson Globe

Hala bola postavená v roku 1989, kedy hostila Majstrovstvá sveta v hokeji. V multifunkčnej hale sa usporadúvajú koncerty a ďalšie kultúrne akcie. Kapacita haly na hokejové zápasy je 13 850. V hale hrajú dôležité zápasy a derby tímy DJURGÅRDENS IF Hockey a AIK Hockey.

web: Ericcson Globe